Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100612 Library:30312 in /home/firekjbz/public_html/rodopchani.bg/include/config.php on line 8
Акад. Александър Александров: Дошло е време да се промени ланшафтът на Родопите

Акад. Александър Александров: Дошло е време да се промени ланшафтът на Родопите

Публикувана на 21.07.2017 | 20:57
3817 прочитания
Автор: Теодора Илиева


​„Дошло е време да се промени ланшафтът на Родопите. Друг избор няма“, заяви академик Александър Александров на проведената днес среща с медии в Областната администрация в Смолян. Преди това заместник-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев, учени от Института по гората към БАН и Лесотехническия университет, областните управители Кърджали и Смолян, както и представители направиха инспекция в горските територии на ДГС Ардино и ДЛС Женда и поделения на Южноцентрално предприятие. Причина за тази инспекция и дадената по-късно пресконференция бе, че гората на Родопите съхне. На проведената среща днес, те представиха същността на проблема, както и възможните мерки за овладяването му, тъй като голяма част от територията на страната е поразена от корояд и гъбни вредители и това налага взимането на спешни мерки.

Академик Александров каза още, по по време на пътуването им от Кърджали до Смолян са наблюдавали не само изсъхнали дървета и петна, а цели изсъхнали скатове. „Когато цели скатове станат сухи, нещата са изключително сериозни. Знаем, че някои неправителствени организации и обществото ще изразят недоволство, но няма друг избор, освен да се промени ланшафта“, допълни академика. Той изясни, че трябва да се премине от иглолистно към широколистно залесяване, като това засяга в по-голяма степен област Кърджали, докато в Смолянска област, поради по-високата надморска височина, значителни промени в ландшафта няма да има, а само частични – ще се залесяват и широколистни и иглолистни дървесни видове. Размерът на засегнатите площи е много динамичен и не може да се направи точна оценка, но по последна информация са приблизително около 300 хил. дка.
В последните години проблемът се разраства и разширява. От средата на 2016 г. в страната се наблюдават тревожни тенденции за увеличаване на размера на засегнатите иглолистни култури. В сравнение с 2015 г. е регистриран ръст на засегнатите площи от 66 хил. дка на 180 хил. дка или близо 3 пъти. Само до месец юли 2017 г. засегнатите площи са колкото за цялата 2016 г. 
Съхнещите гори са с възраст 40-50 г., която се определя като пределна за тези изкуствени насаждения , посочиха представителите на научните среди.

В Областната управа присъстваха още учени от Института по гората към БАН, доцент Петков от Лесотехническия университет, инж. Григор Гогов – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите и заместникът му инж. Валентин Карамфилов, заместник-областните управители Владимир Гърбелов и Андриян Петров, инж. Ботьо Арабаджиев – директор на ЮЦДП, инж.Венцислав Фурлански – директор на РДГ-Смолян, представители на държавните горски стопанства в региона, Екатерина Гаджева – директор на РИОСВ-Смолян, Иванка Георгиева – директор на Областна дирекция „Земеделие”-Смолян.

„Короядните петна се разширяват понякога и с метър на ден. Трябва да лекуваме тази гора и това става със сеч“, заяви доцент Петков. Той поясни, че короядите при белия бор са вторичен вредител. Заместник-изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите инж. Валентин Карамфилов изясни, че собственици на горите в България са държавата, общините, частни физически и юридически лица и тяхна е отговорността за опазването на горския фонд. Затова той призова частните собственици и общините, в случай, че не могат да се грижат за горите си, да сключат договор с държавните предприятия, при което ще получат полагащите им се дивиденти за усвоената дървесина, а в същото време държавните предприятия ще полагат грижи за горите им чрез лесозащитни мероприятия.

Инж. Арабаджиев и инж.Фурлански представиха статистически данни за усвоената до момента засегната дървесина след бедствието от 2015 година. Те изложиха предприетите от ЮЦДП и Държавните горски стопанства в региона мерки за справяне с проблема, както и затрудненията, пред които се изправят.

Инж. Арабаджиев поясни, че в засегнатите райони са ограничени сечите на здрава дървесина, за да се усвои увредената.

Заместник областният управител на Смолянска област Адриан Петров заяви, че ще окаже пълна подкрепа и съдействие във всички мероприятия, които се организират за справяне с проблема. Той изрази мнението си, че трябва да се действа по-бързо. „Час по-скоро трябва да се намери път или малка пътека, по която да тръгнем, за да ограничим това заболяване в нашите гори. Нека не забраваме че за Родопите, за дърводобива, горите са зеленото богатство. Това е един промишлен отрасъл, който дава поминък на страшно много хора в този регион и ние трябва да намерим начин да се повлияе на този процес и то колкото се може по-бързо“, каза още заместник областният управител и допълни, че в нашия регион ще се окаже проблем и липсата на работна ръка.

На срещата коментираха още и предложението, което са получили от шведска фирма, желаеща да инвестира в дърводобива в България, която има необхдимата техника и работна ръка.

© Родопчани