Червената скала – рай за птици и орхидеи
"Червената стена" е най-големият резерват в Родопите. В своите 30 290 декара той обхваща обширни територии от Чепеларската река и склоновете на Добростан, както и каньоновидната долина на река Сушица.
Резерват "Червената стена" е създаден през 1962 година. През 1977 година ЮНЕСКО оценява изключителното значение на съхраненото там богатство и го включва в своята програма „Човекът и биосферата“. Резерватът носи името на най-високата отвесна скала в Родпите, която по залез слънце пламва в червени багри.
Специално обозначена пътека, започваща от Бачковския манастир, предоставя на посетителите възможност да се насладят на многобройните красоти скрити в резервата.
През резервата минават много реки, които образуват красиви дефилета и водопади, сред които са Бачковският водопад и Сливодолското падало.
Най-труднодостъпният участък от резервата е районът около река Сушица, тъй като по течението на реката са се формирали изключително стръмни и скалисти склонове, достигащи височина 800 метра. Реката се вие през средата на резервата и образува потаен и дивен каньон. Това е и най-богатият на пещери район в България. Тук се намират пещерите Топчика, Добростански бисер, Ямата и Хралупата. Водите на река Сушица са изключително богати на пъстърва и са със запазена популация на видра.
"Червената стена" е типичен ботанически резерват. Установени са 645 вида висши растения, от които 38 са включени в Червената книга на България, а 21 от тях са ендемити за Балканския полуостров. Най-голямото богатство на резервата е разнообразната тревна растителност, представители на която са родопското лале, персийската морина, пълзящата гудиера. Само тук може да видите и най-красивата орхидея „Венерината пантофка“. Това е орхидеята с най-едър цвят, обагрена в жълто и червено. Тук може да се любувате на още 27 различни вида орхидеи. Това е и причината резерватът да се слави като раят на орхидеите у нас.
Освен рай за орхидеи, тук е и същински рай за дневни и нощни грабливи птици. В резерватът се срещат 63 вида птици, от които 17 са включени в Червената книга на България. Техни представители са обикновена ветрушна, малък орел, белоопашат мишелов, осояд.
Резерват "Червената стена" е същинска съкровищница за Родопите. Огромното разнообразие на флора и фауна още веднъж доказват необятността родопската планина.