Колко струва миньорският труд
В момента средната чиста, сума която получава помощния персонал в рудниците в Родопите, е около 350 - 400 лева. Миньорите, които работят на забоя, са със средно заплащане от около 800 - 1200 лева, но при условие, че чистият метал в добитата руда е в нормите, определени по незнайно какви критерии от ръководството на съответния рудник. Тази норма по никакъв начин не зависи от самия миньор, защото той работи по указания на технически персонал, който насочва и определя къде да се копае.
Условията на труд са абсолютна мизерия според самите работници. Техниката, с която се работи, е от преди 50-60 години. Няма достатъчна вентилация на работните места. Трудовата дисциплина също е на безобразно ниво, защото контролът е занижен. Зачестилите трудови злополуки, не малко и смъртни, са категоричен показател за това. Според запознати в бранша заплатата на работещите в минната промишленост в Родопите спокойно може да бъде увеличена веднага поне с 100-150 лева, защото печалбата на предприятията го позволява, но незнайно защо, заплащането е една от последните грижи на работодателите. Работещите в мините все още биват задържани единствено от интереса за ранното пенсиониране, именно по тази причина злоупотребяват и работодателите, защото се възползват от ситуацията и от това, че хората са като в безизходица и са принудени да търпят. За това в мините почти няма работници под 40-годишна възраст.
Рискът в мината е доста по-голям към момента от този на полицаите, но грижата за двата бранша е много различна.Има много инициативи от държавни институции за грижа за децата на загинали полицаи, което не е лошо, но да сте чули някой министър да е поел инициатива за грижа за децата на загиналите миньори?
Вижте кой как вижда нещата от самите синдикални дейци в отрасъла.
Председателят на Синдикалната организация на КНСБ в "ГОРУБСО - Мадан" Румен Каров заяви, че заплатите на миньорите там не са се увеличили, както каза председателят на Българската минно-геоложка камара Лъчезар Цоцорков. По-рано в интервю за "Хоризонт" Цоцорков каза:
Що се отнася до доходите на работещите в бранша като цяло, средно за целия бранш спрямо 2010 г. средната работна заплата нараства годишно с 2 %. Средната работна заплата в отрасъла в момента е над 15 хиляди лева средна годишна заплата, но, разбира се, има и изключения в някои отделни по-малки предприятия и подотрасли.
В отговор на това твърдение Румен Каров заяви:
Господин Цоцорков сутринта по програма "Хоризонт" каза, че заплатите в минния бранш са с ръст 10 %, ама не дойде да види какви са заплатите в "ГОРУБСО - Мадан". Там предприятието отива към самозакриване. След като се радвахме толкова много, че ще сменим предишния собственик със стачки и протести над 50 дена, беше един метър сняг. Тези хора излезнаха да защитят правата си. Три години по-късно заплатите вместо да вървят нагоре в една нормална европейска държава, те вървят надолу.
Средната работна заплата на миньора се върна между 800 и 900 лева. Подземен работник не трябва да взима по-малко от 1000 лв. и за трудова злополука говореше той, че те намаляват. Само ние в "ГОРУБСО - Мадан" имаме три смъртни злополуки до днешна дата. Само за един месец имаме осем обгазявания на рудник "Персин". Той говори, че се влагат пари за подобряване на условията на труд, но тези пари, които се влагат за това не са достатъчни. И тези факти защо не ги споменават големите хора, които са в София? Трябва само ние синдикатите от долно ниво. Единственото нещо, което задържа миньорите в Мадан, това е ранното пенсиониране. Това е самата истина.