Няма замърсяване на р.Батанска с тежки метали
Публикувана на 04.02.2015 | 12:39
1322 прочитания
Няма замърсяване на р.Батанска с тежки метали. Надвишенията са само по показател Неразтворени вещества. Това съобщават от пресцентъра на екоинспекцията в Смолян.
Във връзка с получените сигнали за побеляване на р.Батанска в средата на месец януари, вследствие на продължаващата възстановителна дейност на у-к ”Батанци” от находище ”Върба-Батанци”, РИОСВ-Смолян уведомява, че в отпадъчните води от рудника няма наличие на тежки метали.
На 18.01.2015г., (неделя) при сигнал за силно побеляване на р.Батанска експерти от РИОСВ-Смолян и акредитирана РЛ-Смолян взеха еднократна водна проба отпадъчна вода на изход р-к ”Батанци”, преди заустването в р.Батанска, находящ се в землището на гр. Мадан, даден на концесия на „Върба-Батанци”АД, гр. Златоград, съгласно Концесионен договор от 31.05.2012г. на основание Реш.№760/19.10.2011г. на Министерски съвет за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства. Пробонабирането и анализа е извършен от Акредитирани лаборатории РЛ - Смолян и РЛ - Хасково.
От Протокол от изпитване №14-0039/28.01.2015г. на РЛ-Хасково е установено, че няма надвишение на емисионните норми, заложени в Наредба№6/9.11.2000г. за емисионни норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти, т.е. съдържанието на тежки метали в отпадъчните руднични води е под допустимите норми.
От Протокол от изпитване №13-0012/22.01.2015г. се установи че само показател Неразтворени вещества е над допустимите емисионни норми, а именно: резултат 549 mg/l, при норма 50 mg/l, за което през следващата седмица ще бъде съставен АУАН на „Върба Батанци” АД по Закона за водите.През 2014г. е съставен АУАН на дружеството за ползване на воден обект – р.Батанска без необходимото Разрешително за ползване на воден обект за заустване на отпадъчни води, който е обжалван и към днешна дата не е потвърдено НП на Директора на РИОСВ-Смолян. За рудничните води от у-к”Батанци” е стартирана процедура за издаване на Разрешително за ползване на воден обект за заустване на отпадъчни води в БДУВ ИБР-Пловдив с вх.№ПВОЗ-40/24.07.2014г., след дадено предписание от РИОСВ-Смолян.
При извършвания контролен мониторинг на отпадъчните води от рудника през 2014г. и 2015г. не са установени никакви надвишения на емисионните норми за тежки метали, заложени в Наредбата.
След получено уведомително писмо от „Върба-Батанци”АД с наш вх.№КПД-06-5/19.01.2015г. в което дружеството уведомява РИОСВ-Смолян, че отводняването ще се наложи да се извърши през шахтата на у-к ”Батанци” в Батанско дере, приток на р.Батанска и водите се очаква да бъдат механично замърсени с руднични утайки, Директора на РИОСВ -Смолян проведе среща с Изпълнителните Директори на „Горубсо -Мадан”АД и на „Върба-Батанци”АД, за изясняване на причините на силното побеляване на р.Батанска и конкретните технологични процеси в галериите. Инж.Атанасов обясни, че се извършва почистване на водосборници на хор.590, които през годините в които е бил затопен рудника са се препълнили с утайки. Помпите засмукват тези силно размътени води и ги заустват на повърхността в р.Батанска. По Решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС №СМ-002-ПР/2013г. е предвидено, че отводняването на находището ще се извърши през шахта Върба - 1. Водите от н-ще „Върба - Батанци” ще се изливат на хор.740 и по съществуващ травербан Върба-РОФ с дължина 4,5 км ще се извежда до РОФ и не е предвидено никакво заустване на отпадъчни руднични води. На този етап по думи на Изпълнителния директор не е възможно такова отвеждане и се налага изпомпване в р.Батанска.
Директорът на РИОСВ-Смолян е наредил преустановяване на чистенето на водосборниците, докато не се вземат необходимите мерки и мероприятия за пречистване на отпадъчните руднични води, преди заустването им в р.Батанска.
На 22.01.2015г. експерти от РИОСВ-Смолян провериха на място изпълнението на даденото предписание и се констатира, че р.Батанска е избистрена и силното побеляване е прекратено. Ежеседмично експерти на РИОСВ-Смолян осъществяват текущ контрол.
© „Връзки с обществеността“, РИОСВ - Смолян