Орфеевото цвете
Родопският силивряк ( Haberlea rhodopensis ) е многогодишно растение с тъмнозелени назъбени листа, цветовете му са виолетови. Расте по варовиковите скали. То е балкански ендемит, остатък от древна флора, устоял на промените през ледниковите периоди. Легендата разказва, че е поникнало от кръвта на Орфей. Според друга родопска легенда, малкото лилаво цвете е родено от сълзите на Орфей по загубената му любима Евридика.
Силиврякът – символ на Родопите, е единствен в целият свят. Въпреки че не е пустинен обитател, той е световен рекордьор по издържане на засуха. Ботаниците са установили, че може да преживее 31 месеца изсушен в хербарий, след което при овлажняване започва отново да се развива нормално. Ето защо, когато учените от ботаническите градини по света се обръщат към българските си колеги да им изпратят силивряк, те получават не семена, както се постъпва в такива случаи, а хербаризирани растения.
Цветето на Орфей е намерено най-напред в Родопите през 1834 г., а става достояние на науката като нов род през 1835 г. благодарение на заслужилия изследовател на Балканите, унгареца Имре Фривалдски, който му дава името на своя учител – унгарския ботаник Haberle.