Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100612 Library:30311 in /home/firekjbz/public_html/rodopchani.bg/include/config.php on line 8
Проект за усвояване на ценни умения върна усмивките на възрастни хора от родопско село

Проект за усвояване на ценни умения върна усмивките на възрастни хора от родопско село

Публикувана на 13.11.2013 | 11:21
1650 прочитания


Цяло лято в компютърната зала към читалището в рудоземското село Пловдивци баби и дядовци бяха запретнали ръкави пред клавиатурите и с голямо усърдие прилагаха компютърните умения, научени от техните внуци.

Припомняме, че НЧ "Пробуда-1967" - в село Пловдивци тази пролет кандидатства по схема за иновативни проекти по програма "Глоб@ални библиотеки".  От 172 кандидатури комисията беше одобрила 95 проекта, като в това число и проектът на читалище "Пробуда".

Проектът  "Баба, дядо и внуче- заедно се обучават и забавляват" се реализира в рамките на няколко месеца, а преди дни на информационна среща бяха представени резултатите, които са особено интригуващи и обнадеждаващи.

В ерата на новите технологии, когато ежедневието ни е обвързано с виртуалния свят, е много полезно да има инициативи, които приобщават и хора в по-напреднала възраст към интернет пространството. Това е изключително полезно за тях, защото се е отразило на самочувствието им и освен това им е вдъхнало увереност, че могат да се справят с привидно сложните програми на компютъра.

Десетки са възрастните хора, чийто деца са в чужбина и единствената възможност за установяване на контакт с тях е чрез интернет. Затова и реализирането този проект беше толкова ценно и навременно, защото с помощта му бяха върнати доста усмивки на сбръчканите и отрудени лица на самотните родопчани.

Библиотекарят и инициаторът на проекта Силвия Лободова сподели удовлетвореността си след края на проекта. С усмивка тя разказа за ентусиазма на децата, които толкова умело са влезли в ролята на учители.

Оказва се, че интересът към проекта от жителите на Пловдивци е бил впечатляващ. Единствено по-впечатляваща е равносметката след като вече е реализиран.

16 човека над 50 години са придобили основни умения за работа с компютри. Значителен е и броят на ползвателите по проекта, които са до 50 години и са имали желание за надграждане на придобити във времето основни умения. Интерес са проявили и много дечица, които получили основни знания за компютрите от техните какички и батковци.

А учениците, които в проекта са били в ролята на учители, са усъвършенствали уменията от училище чрез споделяне на знания, придобити в различните класове. И по този начин те еднакво успешно вече изготвят брошури, визитки, автобиографии, мотивационни писма, презентации и редица още дейности.

Другото ценно с реализирането на този проект, е изготвянето на сайт на читалището, в който е представена ценна информация за местната култура, традиции, легенди и предания, културни и природни забележителности. А партньорът по проекта, Сдружение "Съвет по туризъм- Рудозем" е съдействал с информация, материали и помощ при изготвянето на сайта- предоставял е информация за легендите, обичаите и природните забележителности.

Силвия Лободова уточни, че читалището ще организира допълнителни обучения, които са по желание на потребителите. Ще бъдат организирани анкети и разговори с хората, в случай, че изяват желание и имат нужда. "Техниката е там, читалището е отворено, така че по всяко време жителите на Пловдивци могат да получат съдействие и консултация"- беше категорична Силвия Лободова.

В заключение тя обобщи, че след реализацията на този проект читалищната библиотека се е утвърдила като център за актуална информация и разнообразни услуги. Полезното е това, че хората вече са убедени, че библиотеката не е само място, където да отидат да вземат книга. Там е мястото, където може да се получи консултация и съдействие по важни въпроси, които интересуват съвременния човек.

В крайна сметка можем да обобщим, че обучението между подрастващи и възрастни хора е изключително полезно, защото наред с натрупаните компютърни познания, се постига нещо далеч по-значимо, а именно стопяването на дистанцията между поколенията чрез комуникацията.