Разноликият Гергьовден: ритуали и вярвания
На 6 май честваме Св. Георги Победоносец – един от най-почитаните празници както от християните, така и от мюсюлманите, тържество на живота и събуждащата се природа над тъмните сили и мрака.
Израсъл в заможно семейство, в малоазийската провинция Кападокия, Св. Георги се превръща в ревностен привърженик на Христовата вяра. Постъпва във войската и проявява завидни способности. Заради вярата си бил измъчван и обезглавен през 303г. при управлението на римския император Диоклециан. На иконите е изобразяван като войн, възседнал бял кон, с копие, което пробожда змея.
6 май е официален празник на Република България и Ден на храбростта, празник на Българската Армия.
В народните вярвания Св.Георги и Св. Димитър разделят годината на две. От Гергьовден до Димитровден е лятната половина, а от Димитровден до Гергьовден е зимната. Ето защо празникът бележи началото на пролетта. Наричан е още „Цветен Георги“ заради великолепието от цветя, треви и зеленина. Ритуалите на този ден са древни и преплитат по същността си езичество с християнство.
Нощта срещу празника е истински магична. Вярвало се, че преди първи петли гергьовденската роса има лечебна сила, а жените, които се молели за рожба, е трябвало да се изкъпят в нея. Здраве носела за цялото семейство, ако бъде занесена у дома и я нарилачи „блага роса“. Била лечебна за всякакви болести, като на много места в Родопите се практикува и обредното къпане в реки и извори.
На Гергьовден се закичва прага на къщата с китки от зелени клонки бук, здравец и люляк. Така символично у дома се пренася силата на зараждащия се живот за здраве, плодородие и щастие за цялото семейство. Правели се люлки от цветя, на които ергените люлеели момите и пеели песни.
Тръгнал ми е Свети Георги,
Свети Георги с ален коня,
да нагледа зелен синор,
зелен синор и ливади!
На този ден се извеждали стадата на ритуална първа паша, защото се вярвало, че св. Георги е могъщ покровител на земеделците и пастирите.
На Герговден циганите също отбелязват своя празник Едерлези, а песента им, превърната от Горан Брегович в световен хит, разказва за момчето, което се оплаква на своите родители, че всички празнуват, колят агнета, а то няма, затова ще помоли Свети Георги да му даде и на него.
Във всеки дом, на трапезата присъства печено агнешко и погача, дроб сърма, зелена салата, пресен чесън, баница и вино.
Празнуваме всички, а имен ден отбелязват Георги, Гергана, Гинка, Ганка, Глория, Ганчо, Гено, Генчо, Генади, Гошо, Генка, Галина, Галя, Генко, Геновева
В Смолян един от централните храмове носи името Св. Георги Победоносец.