Село Буйново
Буйново е едно приказно родопско селце, разположено в пределите на община Борино, област Смолян. Старото име на селото е Наипли. Селото се намира на два километра от границата с Гърция. Разположено е на 1400 метра надморска височина и е населявано от около 300 човека.
Археологическите находки ясно сочат, че селото и неговото землище са обитавани от траките. За това свидетелстват намерени монети, керамика и сечива в землището на селото.
Основният поминък на населението до 1912 година е овцевъдството със съпровождащите го занаяти - мандражийство, абажийство, тъкачество, също така и пчеларството, дървопреработване, лов и други. Селото се е славило дълги години с така наречените кехаи - собственици на хиляди глави овце. Най-големият празник на селото през този период е Предой - на този пролетен ден селото посрещало стадата си, които се завръщали от Беломорието, и отбивали агнетата от майките. Това ставало с песни и гайдари в местността Гержиковото. Голяма гордост за кехаите били чановете (звънците) на стадата им. Всяко стадо се отличавало със звуковата си гама.
По време на социализма държавата като инвеститор построява много неща и селото придобива облик и форма, изграждат се кооперативна фурна, нова училищна сграда, нова административна сграда с читалище, кметство, ритуална зала, тъкачен цех, нова търговска сграда, механичен цех и други. Но за съжаление така нареченият „преход“ не успя да запази нищо, всичко фалира и се разграбва, а младото население емигрира по света.
В близост до селото се намира Буйновското ждрело, което е разположено успоредно на Триградското. Със своята красота и величие, то не отстъпва на своя съсед. През Буйновско ждрело минава Буйновската река, която образува живописни вирове и водопади. От двете страни са надвесени няколкостотин метрови скали, които на места се приближават само на няколко метра.
Дължината на пролома е около 10 km. Това е един впечатляващ с красотата си природен кът в Родопите и привлича посещението на много туристи. Ждрелото се извисява величествено над Буйновска река близо до село Тешел. Реката прорязва варовитите скали, а отвесните скали са в непосредствена близост една до друга. Мястото, където скалите почти се допират, е наречено от местното население „Вълчия скок“. Жителите на съседното село Ягодина разказват, че на това място зимно време прескачат изгладнелите вълчи глутници, за да нападнат кошарите им.
Буйновското ждрело е известно и с голямото разнообразие на растителни и животински видове, голяма част от които са защитени. Ждрелото е обявено за природна забележителност през 1971 година и е част от стоте национални туристически обекта.