Тъжната равносметка в Родопите: 113 отдалечени села, 37 без обществен транспорт, липса на аптеки и още...
Представители на Областната дирекция на МВР – Смолян и на Регионална дирекция „Социално подпомагане” в града представиха резултатите и проблемите от проведените от съвместните екипи посещения на самотно живущи, трудно подвижни и лежащо болни лица в малките и отдалечени населени места на областта.
В областта има 113 отдалечени населени места, които са на голямо разстояние от общинските центрове, а до 37 села няма обществен транспорт.
Възрастните хора над 65 години, живеещи в областта са 21 314 души. Още от 2010 година служителите на полицията и пожарната в областта превантивно правят срещи с хората в отдалечените населени места и им оказват съдействие при необходимост, но от тази година срещите се провеждат съвместно с екипи от Регионална дирекция „Социално подпомагане” – Смолян, по идея на главния секретар на МВР.
Според списъците в област Смолян има 876 лица, които са в това състояние, но при проверките са идентифицирани още 119 случая. При посещенията на възрастните и самотни хора е разяснено как да се предпазят от телефонни измами, припомнен им е телефон 112, на който да търсят помощ при нужда, правилата за безопасност, актуализирани са и оперативните картички.
При посещенията за някои от хората са предприети спешни мерки, като две лица са били настанени в дом за стари хора и в дом за хора с физически увреждания, каза директорът на Регионална дирекция „Социално подпомагане” – Смолян. Трима души са настанени в Център за психично здраве, един в хоспис, на шест души е осъществена помощ при регистрация в Бюро по труда, а на един човек е оказано съдействие при избор на личен лекар.
На нуждаещи са предоставени медицински изделия като тоалетни столове и инвалидни колички, поясни Иванова. По думите й, е установен сериозен проблем при някои от лицата за суицидно поведение. В тази връзка са изготвени списъци с тези лица и чрез помощта на кметовете по места, те ще се свържат с близките им и ще им осигурят адекватна помощ от психиатър. Установени са и доста лица, които са с психични увреждания, но не са освидетелствани от ТЕЛК.
Като конкретни проблеми при тези срещи са се очертали най-вече липсата на транспорт до населените места, трудности при доставката на медикаменти, заради липсата на аптеки, затруднено здравно обслужване, като почти не е имало проблеми, свързани с обществения ред.
Директорите на двете институции са единодушни, че проблемите не касаят само полицията и социалните служби, а е необходимо и припознаване на проблемите и от други институции и за да са по-полезни бъдещите срещи с нуждаещите се хора.