Земеделските неволи в Родопа планина
Кампанията по прибирането на картофената реколта е в разгара си. Днес най-често срещаната гледка из нивите на Родопа планина са картофосъбирачите, изораните ниви осеяни с купчинки картофи или белеещи се чували напълнени с картофи. Тази кампания обаче с всяка изминала година става все по рехава. Хората всяка година намаляват нивите си с картофи. Много малко хора останаха които да сеят картофи с цел търговия. Повечето картофени плантации са с цел задоволяване на личното стопанство. Колкото да има за ядене - казват хората. Въобще в родопите селското стопанство масово се движи в такава посока, всичко се прави само за лични нужди да има за ядене и колкото да не се изоставят хептен нивите и ливадите.
Имаше едно очакване, че след влизането на България в евросъюза ще се налеят едни пари, които ще раздвижат земеделието и животновъдството в Родопите. Това обаче не стана. От 20 години се говори за закон за планината и това също не се случи.
Днешните управляващи продължават да бръщолевят същите глупости дето ни ги говорят от 20 години. Щяло да има привилегии за проектите от смолянско, как звучи само, до сущ, като през комунизма когато едни хора ползваха привилегии за сметка на други. А то родопското земеделие и животновъдство иска простички неща. Хората имат малко имоти и то раздробени на малки нивички на много места. В голямата си част от семействата могат да отглеждат една до две крави, четири-пет овце или кози до половин - един декар картофи с по два- три декара ливади и така нататък. Ако държавата иска да помогне на Родопите и да задържи младите хора тук и да ги стимулира да се трудят субсидиите трябва да са достъпни именно за тези малоимотни стопани.
Не привилегии, а възможност и достъп до еврофондовете трябва да се осигури на тези хора, а не да се поставят условия, които да са невъзможни за покриване. Какво би се случило ако субсидията се дава на базата на всеки килограм или литър или брой произведена продукция? или поне да се свали изискването за минимални размери на имота, като минимума за единица площ да е един ар ? Ами къде отиде идеята за екологичното земеделие, което може да се развие в Родопите? Господата управляващи са свикнали само да ни баламосват с неразбираеми приказки и затова няма и резултат от тяхната работа, а грешка резултат има, вижте ги как живеят те политиците и как живеят тези дето ги изхранват с труда си на нивите в Родопа планина.